Przyczyny bardzo wzdętego brzucha

Przyczyny bardzo wzdętego brzucha

Redakcja

2016-10-26

brak komentarzy

Kiedy nie można lekceważyć wzdęć? Kiedy towarzyszą Ci każdego dnia, sprawiając ból. Przyczyny bardzo wzdętego brzucha mogą być bardzo poważne – mogą świadczyć o trudnej w leczeniu chorobie.

Wzdęcia powodują wrażenie pełności i rozpierania w jelitach. Zwykle, jeśli pojawiają się sporadycznie, posiadają związek z niewłaściwą dietą. Jeżeli nie towarzyszą im objawy ostrzegawcze, wystarczy zmodyfikować jadłospis i niektóre przyzwyczajenia żywieniowe. Czasem jednak silne wzdęcia oznaczają chorobę.

Jeżeli wzdęcia są jedynym objawem u pacjenta od lat oraz nie towarzyszą im zaburzenia rytmu wypróżnień, domieszki w stolcu (śluzu oraz krwi), nie chudnie, ma dobry apetyt, to można wstępnie uznać, iż takie wzdęcia są niegroźne. Ich przyczyną są:

  • zbyt szybkie spożywanie posiłków,

  • pokarmy gazotwórcze - nadmiar cebuli, czosnku, słodkości, płynów z bąbelkami.

Szybkie, łapczywe spożycie składników, a choćby codzienne żucie gumy, cukierków może sprzyjać wzdęciom przez aerofagię.

Zobacz także: 4 sposoby na szybkie odchudzanie brzucha

Choroby objawiające się silnymi wzdęciami

Wzdęcia mogą towarzyszyć praktycznie wszystkim schorzeniom układu trawiennego - od jamy ustnej do schorzeń odbytu, wszystkim dolegliwościom zapalnym jelit, wątroby, trzustki, dolegliwościom metabolicznym, dolegliwościom infekcyjnym pasożytniczym (w ogóle nierzadko są to owsica, glistnica). Mogą też wynikać z przyjmowania medykamentów, przykładowo niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy przeciwbólowych przyjmowanych w zbyt dużej ilości.

Ze wzdęciami pozwalają się także wiązać schorzenia spoza układu trawiennego - schorzenia ginekologiczne, nerek (ich upośledzenia a także mocznicy) itd. Można mnożyć przykłady, ale skupmy się na schorzeniach układu trawiennego.

Kiedy iść do lekarza?

Co powinno nas zaniepokoić a także skłonić do wizyty u specjalisty? Zmiana rytmu wypróżnień (np. z zaparć do biegunek), domieszki w stolcu (krew, śluz), gorączka lub stany podgorączkowe, których chory nie obserwował uprzednio. Objawem niepokojącym okazuje się także wzdęcie stałe, niezależne od spożywania, któremu występuje przy przykładowo zwiększaniu się obwodu talii. Coraz więcej użytkowników uskarża się na nietolerancję glutenu. Wiele zmienia jadłospis. I wzdęcia mijają. Celiakia to choroba, która w ogóle nie okazuje się rzadka, ale rzadko o niej pamiętamy. Dodatkowo wzdęcia pozwalają znajdować się jej objawem izolowanym. Trzeba wyeliminować ją u popełnionych użytkowników z niedokrwistością z niedoboru żelaza a także wit. B12, u popełnionych z świeżo wykrytą cukrzycą, osteoporozą, u kobiet z wczesnymi złamaniami w wieku okołomenopauzalnym, zapaleniem tarczycy Hashimoto, depresją, nerwicą, a choćby schizofrenią.

Pamiętajmy – przyczyny bardzo wzdętego brzucha mogą być poważne dla zdrowia, dlatego nie warto bagatelizować problemu.

Zobacz także: Forskolin – coś na odchudzanie


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

OdchudzanieZdrowieDieta