Objawy celiakii (nietolerancji na gluten)

Objawy celiakii (nietolerancji na gluten)

Redakcja

2016-12-25

brak komentarzy

Celiakia – nietolerancja na gluten - białko występujące między innymi w pszenicy – dotyka nie wyłącznie niewielkie dzieci. Chorują na nią także dorośli. I czasem nic o tym nie wiedzą! Jakie okazują się objawy celiakii? Jakie eksperymenty musimy wykonać a także jak zachodzi kuracja?

Celiakia: gdy gluten okazuje się wrogiem

Istotą celiakii okazuje się nadwrażliwość żołądka na gluten, a więc białko występujące w ziarnach pszenicy, owsa, żyta a także jęczmienia, a dokładnie na jedną z jego frakcji – gliadynę. Nie wiadomo, z jakiego powodu jedne ludzie posiadają tę nadwrażliwość, a inne nie. Wiele przemawia za tym, że za rozwój schorzenia odpowiadają skłonności genetyczne. Zdaniem naukowców u poszczególnych użytkowników gluten prowokuje swego typu alergię (inną aniżeli zwykła alergia pokarmowa), która skutkuje stanem zapalnym jelita a także zniszczenia śluzówki. Uczeni zwrócili uwagę, że na celiakię zdecydowanie częściej zapadają ludzie chorujący na jedną z tzw. schorzeń autoagresywnych (przykładowo reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca rodzaju I, zapalenie tarczycy, toczeń rumieniowaty) a także obciążone genetycznie tymi chorobami. Według innej teorii faktorem wyzwalającym dolegliwość trzewną może okazać się obniżenie wydolności po pokonanej zakażenia, zabiegu chirurgicznego czy silnym stresie.

Celiakia może mieć różnorodne objawy

U dojrzałych najczęściej rozwija się skrycie. Czasem przynosi o sobie znać zaburzonym rytmem wypróżniania, mimo wszystko rozwolnienia, niestrawności czy bóle talii tworzą się sporadycznie a także same ustępują. Innym razem nie posiada kłopoty gastrycznych, zamiast tego ciało wysyła nietypowe symptomy:

  • układ krwiotwórczy - tendencje do krwawień, bladość cery, anemia;
  • układ kostny - bóle kości a także stawów, częste złamania;
  • układ mięśniowy - zanik tkanki mięśniowej, kurcze;
  • układ nerwowy - mrowienie w stopach lub nogach, zapalenie nerwów, padaczka;
  • objawy skórne - zapalenie, opuchlizny, wybroczyny;
  • dysfunkcje endokrynologiczne - nieregularność lub brak miesiączek, impotencja.

To może okazać się rezultatem związanego z celiakią dysfunkcje wchłaniania a także w skutków braku przykładowo żelaza, foliowego kwasu, witamin A, D, K i z zespołu B, wapnia. Czasem jedyny symptom schorzenia to wyczerpanie, drażliwość, czasami wyłącznie ból dziąseł, wrzody jamy ustnej czy łamanie w kościach. Innym razem – niewydolność trzustki, zapalenie kłębuszków nerkowych. W związku z tym poznanie celiakii okazuje się trudne.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

ZdrowieDieta